Medycyna
Po raz pierwszy druku 3D w medycynie użyto w 1999 roku. Od tego czasu zarówno postęp w medycynie jak i rozwój technologii druku przestrzennego nabrały rozpędu. Dziś możliwe jest tworzenie szybkich prototypów wielu narządów wewnętrznych, które mogą być wykorzystywane podczas operacji i zabiegów medycznych. Oprócz implantologii po druk 3D sięga protetyka.
Można już drukować zindywidualizowane protezy kończyn oraz ażurowy gips, który jest lżejszy i bardziej higieniczny niż tradycyjny gips a przez to wygodniejszy dla pacjenta. Także medycyna estetyczna oraz chirurgia plastyczna coraz częściej wykorzystują druk 3D, np. przy rekonstrukcji twarzy. Części twarzy drukowano już z nylonu czy żywicy utwardzanej ultrafioletem. Drukuje się również różnego rodzaju implanty, części zamienne do serca, komórki macierzyste oraz organy takie jak nerka. W 2010 roku dokonano też próby wydruku skóry a odpowiednie komórki połączono ze sobą laserem.
Stomatologia
W stomatologii druk 3D już w najbliższych latach stanie się powszechny i po prostu najbardziej opłacalny. Umożliwi bowiem drukowanie implantów zębów. Ząb ma bardzo skomplikowaną strukturę, dlatego próba ręcznego odtworzenia go jest czasochłonna i wymagająca dużych umiejętności. Posiadając odpowiedni skaner 3D oraz odpowiednią drukarkę 3D drukującą np. z porcelany, możemy bez problemu wytworzyć różne formy protez i koron. Cały proces polega na zeskanowaniu bądź zrobieniu tomografii komputerowej w celu stworzenia modelu 3D zęba bądź elementów jamy ustnej. Po sprawdzeniu czy dany model został prawidłowo odwzorowany, pozostaje tylko wydruk przy wykorzystaniu spiekania laserowego. Tak wydrukowane protezy należy pokryć cienką powłoką metalową lub ceramiczną. Dzięki drukowi 3D stomatologia zyskała szybki sposób na uzyskanie implantów uzupełniających braki w uzębieniu.
Geodezja
Geodezja to nie tylko szeroko rozumiane pomiary. Obecnie to również sposób wizualizacji tych pomiarów. Ostatnio bardzo rozwinął się GIS (System informacji geograficznej) – system, którego zasadniczą częścią jest wizualizacja danych geograficznych. Idealnie może w tym sprawdzać się druk 3D, dzięki któremu możliwe będzie uzyskanie wypukłych, jednokolorowych map czy rzeźby terenu danego obszaru. Wystarczy do tego zwykła drukarka FDM. Natomiast druk w pełnym kolorze umożliwi drukowanie plastycznych map tematycznych. Ponadto druk 3D w geodezji może się przydać przy wizualizacjach – zarówno pomiarów sytuacyjno-wysokościowych dowolnego obszaru – jak i w geodezji inżynieryjno-przemysłowej oraz inwentaryzacji obiektów przestrzennych.
Architektura
Każdy architekt po wykonaniu projektu musi go zaprezentować swojemu klientowi. Oczywiście można efekty swojej pracy przedstawić na ekranie komputera w postaci modelu 3D wymagając od zleceniodawcy, że właściwie wyobrazi sobie zaprojektowany budynek. Zdecydowanie jednak efektywniejszym a przede wszystkim efektowniejszym sposobem na demonstrację projektu jest makieta. Makiety są jednak drogie w wykonaniu oraz bardzo czasochłonne. W takiej sytuacji idealnie sprawdzi się szybkie prototypowanie (czyli Rapid Prototyping) i druk 3D przy użyciu najpopularniejszej metody FDM możemy zarówno wydrukować jedno lub dwukolorowe modele np. z ABS lub PLA jak i wykorzystać ostatnio wprowadzone na rynek filamenty imitujące kamień bądź drewno. Jeszcze większym „wow” oraz w pełni obrazującą jest metodologia wielokolorowego wydruku w droższej technologii np. z proszku gipsowego. Dodatkowo szybkie prototypowanie znacznie skraca czas powstawania danego modelu i usprawnia pracę w wielu obszarach.
Szybkie prototypowanie
Szybkie prototypowanie – nazywane inaczej Rapid Prototyping – wykorzystywane jest niemal w każdej dziedzinie przemysłu. Dzięki tej technologii możemy drukować dowolne prototypy urządzeń, projektów lub maszyn w celu sprawdzenia ich funkcjonalności i wyglądu. Dodatkowo wydruk modelu 3D w pełnym kolorze pozwala twórcy przekazać bardziej dokładnie swojej wizji innym członkom zespołu projektowego oraz przyspiesza ten proces
Z drugiej strony szybkie prototypowanie umożliwi przeprowadzenie badań konsumenckich i sprawdzenie, jak zareaguje potencjalny klient na dany produkt (zanim jeszcze uruchomimy kosztowną linię produkcyjną).
Dzięki prototypom uzyskanym w procesie druku 3D możemy wyeliminować wiele błędów i niedociągnięć przed wprowadzeniem produktu na rynek.
Z szybki protypowaniem związany jest Rapid Tooling – szybkie wytwarzanie rzeczywistych prototypów maszyn i urządzeń. Rapid Tooling ma zastosowanie przy produkcji części samochodowych.
Modelarstwo
Druk 3D pozwala tworzyć bardzo skomplikowane modele nawet osobom, które nie mają uzdolnień plastycznych i manualnych. Tworzenie skomplikowanych figurek, budowli czy maszyn jest przede wszystkim znacznie tańsze niż ich kupno w specjalistycznym sklepie. Do tworzenia modeli można korzystać z nowoczesnej metody szybkiego protypowania. Drukarki pracujące w technologii SLS są na pewno wystarczająco dokładne by mogli skorzystać z nich fani Warhammera.
Edukacja i rozrywka
Druk 3D pomaga najmłodszym zrozumieć i poznać otaczający świat. Łączy zabawę z nauką. Teorię zamienia w praktykę. Obecnie można drukować różne pomoce naukowe w celu jak najlepszego zwizualizowanie zjawisk oraz obiektów, takie jak np. wypukłe mapy czy też modele narządów wewnętrznych.
Przy pomocy druku 3D możemy również drukować unikatowe zabawki. Każde dziecko może stworzyć i mieć coś niepowtarzalnego.
Odlewnictwo
Druk 3D coraz częściej znajduje zastosowanie w odlewnictwie. Po pierwsze znacznie przyspiesza tworzenie form odlewniczych. Po drugie daje możliwość tworzenia bardziej precyzyjnych obiektów. Po trzecie wreszcie przyspiesza cały proces produkcyjny eliminując etap czasochłonnego przygotowania formy.
Drukowanie biżuterii
Z nowinek technologicznych związanych z projektowaniem przestrzennym korzysta również branża jubilerska. Coraz częściej można spotkać się z produktem, takim jak „drukowana biżuteria”.
Wynika to z faktu, iż technologia druku 3D pozwala na tworzenie złożonych, ciekawych geometrii i wykorzystanie wielu, różnorodnych materiałów. Wykorzystanie jej do produkcji i projektowania naszyjników, kolczyków, czy pierścionków wydaje się oczywistym rozwiązaniem. Co więcej możliwe jest tworzenie zarówno pojedynczych egzemplarzy jak i całych serii różnych kosztowności. Nasza nowoczesna drukarnia 3D w profesjonalny i szybki sposób zrealizuje nawet najbardziej fantazyjne zlecenia w tej dziedzinie. Spersonalizowana biżuteria jest w zasięgu twojej ręki z 3D PHOENIX!
Protetyka
Protetyka to jedna z dziedzin, w której coraz chętniej sięga się po kreatywne możliwości druku 3D. Tworzenie indywidualnych, spersonalizowanych modeli z różnorodnych materiałów, prototypowanie czy też produkcja docelowych protez ortodontycznych czyni druk 3D niezwykle pomocnym narzędziem w rękach specjalistów. Ogromne nadzieje wiązane są też m.in. z drukowanymi implantami słuchowymi czy – w dalszej perspektywie – z trójwymiarowymi wydrukami z tkanek.
W stomatologii ogromną wartością drukowanych w 3D protez jest bardzo wysoka estetyka, idealnie dopasowane kształty, naturalny wygląd i oszczędność czasu.
Obróbka CNC
Numerycznie sterowana obróbka przedmiotów dotyczy głównie substratowych metod produkcji. To technologia, która pozwala na szybkie, precyzyjne i seryjne wykonanie różnorodnych kształtów. Drukarka CNC zastępuje dziś poniekąd urządzenia takie jak np. frezarka. Za pomocą tego typu drukarek można wydrukować praktycznie każdy model i poddawać go dowolnej obróbce. Zwiększa to więc prawdopodobieństwo, że uzyskany przy pomocy drukarki CNC prototyp wiernie odzwierciedli wizję projektanta.