HISTORIA 3D

1984 Stereolitografia (SLA)

Pomysłodawcą pierwszej techniki drukowania przestrzennego był Charles Hull. Konstruktor wdrożył swoją innowacyjną technologię stereolitografii w roku 1984 w firmie 3D Systems produkującej pioniersko komercyjne drukarki 3D. Wraz ze swoimi pracownikami opracował również format pliku .STL, który do dziś jest używany w większości programów do tworzenia modeli 3D. Pierwszym wydrukiem Charlesa Hulla była filiżanka do kawy dla żony. Schemat po prawej stronie prezentuje zasadę działania opisywanej technologii.

historia

1988 Osadzenie topionego materiału (FDM)

W 1988 Scott Crump z firmy Stratasys opracował technikę druku 3D nazywaną „osadzaniem topionego materiału”. W metodzie tej nanoszony materiał (zwykle tworzywo sztuczne) przetłaczany jest przez dyszę ogrzaną do temperatury jego topnienia. Głowica drukująca kontroluje przepływ materiału i jest przemieszczana automatycznie według instrukcji programu CAD. Model tworzony jest warstwa po warstwie. Dokładność metody to +/- 0,13 mm. Poniższy schemat prezentuje zasadę działania opisywanej technologii.

fdm2

1992 Selective laser sintering

W roku 1992 dokonano kolejnego milowego kroku w metodologii druku 3D, Zostaje opracowana technika Selective laser sintering – dużo dokładniejsza od FDM. Polega ona na tym, iż kolejne bardzo cienkie warstwy nakładane są maszynowo i spiekane za pomocą lasera. Nieutwardzony proszek zostaje usunięty i w ten sposób uzyskuje się gotowy produkt. W roku 1992 powstało pierwsze komercyjne urządzenie drukująca w technologii SLS. Poniższy schemat prezentuje zasadę działania opisywanej technologii.

laser

2006 Pierwsza domowa drukarka 3D

Pierwszy prototyp desktopowej drukarki 3D powstał w 2006 roku. Stworzył go Adrian Bowyer w ramach oryginalnego projektu RepRap. Sprytny pomysłodawca wymyślił bowiem, iż wszystkie elementy użyte do budowy nowych drukarek można wcześniej wydrukować na innej drukarce 3D.
W 2008 roku powstał pierwszy komercyjny serwis, który oferował tanie wydruki – shapeways. Początkowo korzystali z niego głównie architekci i projektanci ale w szybkim czasie zdobyły uznanie zwykłych użytkowników.

druk-dom

2009 Druk 3D dla każdego w domu

W 2009 roku firma Makerbot wprowadziła do dystrybucji pierwszą drukarkę do samodzielnego montażu. Do dziś firma z Nowego Jorku pozostaje wiodącą marką produkującą drukarki 3D zarówno dla klientów komercyjnych jak i indywidualnych odbiorców. Obecnie jest częścią korporacji Stratasys.

druk-dla-kazdego

2011 Samolot 3D

W 2011 roku w zaledwie 7 dni wydrukowano pierwszy samolot bezzałogowy. W modelu zastosowano skrzydła o eliptycznym przekroju. Koszt tego przedsięwzięcia wynosił 5000 funtów, kilkukrotnie mniej niż w tradycyjnej produkcji. Jasne stało się, że dzięki technologiom przyrostowym możliwe będzie wykorzystanie w lotnictwie nowych, innowacyjnych rozwiązań.

samolot2
samolot1

2013 Drukarki 3D w sklepach

W 2013 roku pierwsze drukarki 3D trafiają do masowej dystrybucji w dużych sieciach handlowych. Druk 3D pojawia się też na popularnych platformach handlowych jak np. Amazon. Szybko najpopularniejszymi markami drukarek 3D stają się Makerbot i holenderski Ultimaker. W tym samym czasie kampanię na Kickstarterze rozpoczyna polska marka – Zortrax. Olsztyńska firma błyskawicznie wyrosła na pozycję jednego ze światowych liderów branży.

masowo

Pozycja Polski w świecie 3D

W miarę rozwoju branży 3D pojawiają się wciąż nowe marki producentów maszyn i firm świadczących różne usługi w zakresie druku 3D – także w Polsce. Marki takie jak Zortrax, Zmorph, HBot, czy Monkeyfab rozpoznawalne są na całym świecie. Konkurencja nie śpi i na rynek wchodzi kolejna polska marka Sinterit – budżetowa drukarka pracująca w technologii SLS.