HISTORIA 3D
1984 Stereolitografia (SLA)
Pomysłodawcą pierwszej techniki drukowania przestrzennego był Charles Hull. Konstruktor wdrożył swoją innowacyjną technologię stereolitografii w roku 1984 w firmie 3D Systems produkującej pioniersko komercyjne drukarki 3D. Wraz ze swoimi pracownikami opracował również format pliku .STL, który do dziś jest używany w większości programów do tworzenia modeli 3D. Pierwszym wydrukiem Charlesa Hulla była filiżanka do kawy dla żony. Schemat po prawej stronie prezentuje zasadę działania opisywanej technologii.
1988 Osadzenie topionego materiału (FDM)
W 1988 Scott Crump z firmy Stratasys opracował technikę druku 3D nazywaną „osadzaniem topionego materiału”. W metodzie tej nanoszony materiał (zwykle tworzywo sztuczne) przetłaczany jest przez dyszę ogrzaną do temperatury jego topnienia. Głowica drukująca kontroluje przepływ materiału i jest przemieszczana automatycznie według instrukcji programu CAD. Model tworzony jest warstwa po warstwie. Dokładność metody to +/- 0,13 mm. Poniższy schemat prezentuje zasadę działania opisywanej technologii.
1992 Selective laser sintering
W roku 1992 dokonano kolejnego milowego kroku w metodologii druku 3D, Zostaje opracowana technika Selective laser sintering – dużo dokładniejsza od FDM. Polega ona na tym, iż kolejne bardzo cienkie warstwy nakładane są maszynowo i spiekane za pomocą lasera. Nieutwardzony proszek zostaje usunięty i w ten sposób uzyskuje się gotowy produkt. W roku 1992 powstało pierwsze komercyjne urządzenie drukująca w technologii SLS. Poniższy schemat prezentuje zasadę działania opisywanej technologii.
2006 Pierwsza domowa drukarka 3D
Pierwszy prototyp desktopowej drukarki 3D powstał w 2006 roku. Stworzył go Adrian Bowyer w ramach oryginalnego projektu RepRap. Sprytny pomysłodawca wymyślił bowiem, iż wszystkie elementy użyte do budowy nowych drukarek można wcześniej wydrukować na innej drukarce 3D.
W 2008 roku powstał pierwszy komercyjny serwis, który oferował tanie wydruki – shapeways. Początkowo korzystali z niego głównie architekci i projektanci ale w szybkim czasie zdobyły uznanie zwykłych użytkowników.
2009 Druk 3D dla każdego w domu
W 2009 roku firma Makerbot wprowadziła do dystrybucji pierwszą drukarkę do samodzielnego montażu. Do dziś firma z Nowego Jorku pozostaje wiodącą marką produkującą drukarki 3D zarówno dla klientów komercyjnych jak i indywidualnych odbiorców. Obecnie jest częścią korporacji Stratasys.
2011 Samolot 3D
W 2011 roku w zaledwie 7 dni wydrukowano pierwszy samolot bezzałogowy. W modelu zastosowano skrzydła o eliptycznym przekroju. Koszt tego przedsięwzięcia wynosił 5000 funtów, kilkukrotnie mniej niż w tradycyjnej produkcji. Jasne stało się, że dzięki technologiom przyrostowym możliwe będzie wykorzystanie w lotnictwie nowych, innowacyjnych rozwiązań.
2013 Drukarki 3D w sklepach
W 2013 roku pierwsze drukarki 3D trafiają do masowej dystrybucji w dużych sieciach handlowych. Druk 3D pojawia się też na popularnych platformach handlowych jak np. Amazon. Szybko najpopularniejszymi markami drukarek 3D stają się Makerbot i holenderski Ultimaker. W tym samym czasie kampanię na Kickstarterze rozpoczyna polska marka – Zortrax. Olsztyńska firma błyskawicznie wyrosła na pozycję jednego ze światowych liderów branży.
Pozycja Polski w świecie 3D
W miarę rozwoju branży 3D pojawiają się wciąż nowe marki producentów maszyn i firm świadczących różne usługi w zakresie druku 3D – także w Polsce. Marki takie jak Zortrax, Zmorph, HBot, czy Monkeyfab rozpoznawalne są na całym świecie. Konkurencja nie śpi i na rynek wchodzi kolejna polska marka Sinterit – budżetowa drukarka pracująca w technologii SLS.