METAL X – Profesjonalny zestaw do szybkiego prototypowania z metalu w innowacyjnej technologii ADAM

 

 

ADAM (Atomic Diffusion Additive Manufacturing) – Technologia bazuje na metodzie podobnej do FDM wykorzystując w pracy stop metalu w formie drutu. Skończony wydruk kąpie się w myjce, w której wypłukiwany jest materiał wiążący. Następnie element wstawiany jest do pieca, w którym zostaje spieczony w temperaturze 1300 stopni celciusza. Cały proces jest kontrolowany przez autorskie oprogramowanie Eiger, które działa w chmurze i za pomocą którego użytkownik może skontaktować się na żywo z przedstawicielem Markforged aby skonsultować niuanse przygotowywanego do wydruku detalu.

 

 

Drukarka 3D

 

 

 

Urządzenie ekstruduje wartwa po warstwie proszek metalowy zmieszany z polimerem. Odbywa się to na takiej samej zasadzie jak w technologii FDM. W druku 3D wykorzystywane są dwie głowice – jedna służy do drukowania z metalu, druga do drukowania ceramicznych podpór. Dzięki opatentowanemu procesowi Separable Supports™, podpory oddzielone są od obiektu specjalną warstwą, która nie łączy się z metalem. Powoduje to, że do usunięcia podpór nie potrzeba używać praktycznie żadnych narzędzi.

Proces pozwala na uzyskanie rozdzielczości i dokładności potrzebnych do tworzenia metalowych prototypów funkcjonalnych. W przeciwieństwie jednak do klasycznych, desktopowych drukarek 3D drukujących z termoplastów, system ruchu w Studio System oparty jest na precyzyjnych śrubach kulowych i enkoderach Stół roboczy jest oczywiście wyposażony w automatyczne poziomowanie, a komora robocza jest zamknięta i podgrzewana.

 

Myjka

 

 

Myjka przygotowuje wydrukowane obiekty do spiekania w piecu przez wypłukanie większości spoiwa łączącego cząsteczki metalu. Wydrukowane obiekty są zanurzane w specjalnym rozpuszczalniku, którego zadaniem jest wypłukanie większości spoiwa i utworzenie porowatej struktury przygotowującej obiekt do spiekania. Urządzenie jest w pełni automatyczne, zarządzane z chmury, z podglądem i komunikacją na żywo z poziomu wbudowanej kamery.

 

Piec

 

 

W pełni automatyczne urządzenie z zamkniętą pętlą kontroli temperatury. Profile nagrzewania i studzenia przystosowane są do każdego obsługiwanego materiału. Zadaniem pieca jest rozgrzanie obiektów do temperatury tuż poniżej temperatury topnienia (1400ºC), w której usuwane są pozostałości spoiwa. Równocześnie w procesie dyfuzji cząsteczki metalu łączą się tworząc docelowy obiekt o gęstości 96 – 99,8%. Podobnie jak płuczka, piec jest również w pełni zautomatyzowany, zarządzany z chmury, z podglądem i komunikacją na żywo.

 

Finalne części wydrukowane z metalu

 

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.