
Zlecenie drukowania 3D
Druk 3D jest coraz popularniejszy. Wszedł on szturmem do medycyny, motoryzacji oraz innych gałęzi przemysłu. Drukowanie 3D to nic innego jak przeniesienie projektu przestrzennego do rzeczywistości, poprzez skorzystanie ze specjalnie zaprojektowanych w tym celu drukarek. Współcześnie każdy z nas może korzystać z drukarek 3D. Istnieje możliwość zakupu tego typu sprzętu, jednakże praca na nim wymaga odpowiedniego przeszkolenia. Dużo bardziej opłaca się zlecenie druku 3D profesjonalnej firmie.
Jak przygotowanie projektu
Modelowanie 3D stanowi podstawowe narzędzie wspomagające projektowanie we wszystkich jego dziedzinach. Polega ona na tworzeniu oraz przekształcaniu trójwymiarowych obiektów geometrycznych i wykorzystuje się je w wielu, wyspecjalizowanych programach komputerowych zwanych modelerami. Modeler dostarcza zestawu niezbędnych narzędzi, a także często zbioru podstawowych figur, które można wykorzystać przy budowie obiektów. Modelowanie 3D, tradycyjnie nazywane projektowaniem wspomaganym komputerowo, daje możliwość programu, z którego skorzystamy. Jest ich wiele, ale można podzielić je na podstawowe kategorie: bryłowe, rzeźbiarskie, parametryczne, siatkowe. Nim wyślemy model do drukowania musimy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Po pierwsze, konieczne jest zapisanie go w formacie STL. Warto pamiętać, że w trakcie konwersji na STL, niektóre programy gubią prawidłową skalę. Dlatego ważne jest, żeby podczas wysyłania modelu do druku podać odpowiednią skalę.
Drukowanie 3D
Jedną z najważniejszych kwestii w trakcie drukowania 3D jest dobranie odpowiedniego tworzywa, z którego ma powstać model. Trzeba pamiętać, że każdy filament, proszek czy żywica cechują inne właściwości mechaniczne, chemiczne i fizyczne. Pracownicy profesjonalnego zakładu drukarskiego doskonale wiedzą, jak dobrać odpowiedni materiał do geometrii, rozmiarów i przewidywanej funkcji tworzonego modelu. Równie istotną, a może nawet ważniejszą kwestią w trakcie druku jest dobór odpowiedniej technologii. Wyróżniamy technologię FDM, SLS, PolyJet oraz SLA.