
Zastosowanie drukarek 3D w medycynie
Druk przestrzenny to futurystyczna technologia, która realizuje się właśnie teraz. Szczególnie prężnie rozwija się ona w branży medycznej. Dzięki możliwości tworzenia unikalnych, pojedynczych obiektów, lekarze mogą wykonywać zabiegi i rekonstrukcje, które były kiedyś niemożliwe do realizacji ze względów finansowych. Dzięki tej technologii chirurdzy mają na koncie, np. przeszczep 75% czaszki, rekonstrukcję twarzy, czy nawet stworzenie ucha! Jaka przyszłość czeka medycynę przy stałym rozwoju technologii druku przestrzennego?
Drukowanie 3D w medycynie
Udoskonalenie druku 3D i rozwój technologii polimerów już teraz pozwala na opracowywanie urządzeń, które umożliwiają wydruk w warunkach sterylnych materiałów biokompatybilnych. Wraz z rozwijającą się technologią projektowania, drukowanie świetnie sprawdza się np. do tworzenia elementów kościozastępczych, które z bardzo dużą dokładnością odwzorowują powstały ubytek. Ponadto technologia druku 3D jest niezwykle pożądana przez placówki edukacyjne, ponieważ może dostarczać wysokiej jakości, identyczne pod względem kształtu modele dydaktyczne. Ważny jest również fakt, że do drukowanie wykorzystywane są różne materiały, takie jak żywice, guma, plastik. Pozwala to zachować różnice we właściwościach mechanicznych poszczególnych modeli.
Bioprinting, czyli drukowanie przyszłości
Bioprinting jest technologią, wykorzystującą mechanizmy działania drukarki 3D, jednak znacząco różni się użytym w procesie materiałem. W tym przypadku są nim żywe komórki. Jest to procedura żmudna i bardzo wymagająca. Technologię tę wykorzystuje się głównie do drukowania implantów kościozastępczych. Może ona służyć również do stworzenia modeli wspomagających zabiegi rekonstrukcyjne. Urządzenia do bioprintingu pozwalają na precyzyjne nakładanie kolejnych komórek, warstwa po warstwo. Komórki nanoszone są wraz z hydrożelowymi polimerami, który pod wpływem wiązki światła UV podlega polimeryzacji. Największym wyzwaniem bioprintingu jest wykorzystywanie różnych typów komórek i stworzenie w pełni funkcjonalnego narządu.