
Zastosowania druku 3D w fotografii
Fotografia
Niezależnie od tego, czy jest się doświadczonym profesjonalistą, czy dopiero początkującym w dziedzinie fotografii, w pewnym momencie potrzebny będzie dyfuzor lampy błyskowej. Chociaż proste, to narzędzie może dać ogromną różnicę w jakości zdjęć. Dla osób, które są zielone z dziedziny fotografii, dyfuzor jest narzędziem służącym do rozproszenia światła lampy błyskowej, dzięki czemu fotografowany obiekt jest lepiej oświetlony, jaśniejszy i nie rzuca cieni na tle. Pozwala także na bardziej widoczne detale i ostre zdjęcia modelu.
W tym artykule zostaną przedstawione przykłady dwóch typów dyfuzorów 3D wydrukowanych na Zortrax M200 przy użyciu Z-GLASS i Z-HIPS.
Cel
Celem Zortraxa było stworzenie dokładnych i pracujących kopii dyfuzorów. Głównym celem firmy Zortrax było stworzenie obiektów nie tylko perfekcyjnie dopasowanych i wymiarowych, ale również całkowicie funkcjonalnych. Próbowano również sprawdzić wydajność materiału Z-GLASS i wyrównania poziomu przejrzystości i rozproszenia światła.
Aby uczynić badanie bardziej wiarygodnym i zaspokoić ciekawość, Zortrax postanowił stworzyć dwa różne modele i sprawdzić ich właściwości. Wreszcie firma chciała sprawdzić, czy możliwe jest użycie drukarek i materiałów 3D, aby szybko i bez pomocy firm zewnętrznych tworzyć ekonomiczne i wysokiej jakości obiekty końcowe.
Proces
Po pierwsze Zortrax polegał na swoich kompetentnych projektantach, a następnie w pełni oparł się na M200 aby wykonać resztę. Jak zwykle projekt został wykonany w programie do modelowania bryłowego Fusion 360, model został przeniesiony do slicera Zortrax Z-SUITE i zostały odpowiednio dobrane ustawienia grubości warstwy oraz ilość wypełnienia. W przypadku tego modelu, szczególnie powierzchni rozpraszającej, miało to zasadnicze znaczenie, ponieważ Zortrax miał na celu uzyskanie powierzchni wystarczająco grubej, aby przepuszczać idealną ilość światła, ale również je rozproszyć. Aby uzyskać najlepsze wyniki, wybrano 0,19 grubości warstwy. Drukowanie małego dyfuzora zajęło w sumie dwie godziny, a 10 godzin dla większego (7 godzin dla części Z-HIPS i 3 godziny dla powierzchni Z-GLASS).
Wynik
Experyment zakończył się sukcesem. Poniższe zdjęcia pokazują, że dyfuzory sprawdziły się, co można zobaczyć porównując pierwsze zdjęcie, które zostało utworzone bez dyfuzora, z drugim, wykonanym przy jego pomocy.
Zaobserwowano, że jakość detali jest większa, a światło widoczne na zdjęciu jest stosunkowo miękkie. Zortrax może pomóc zwiększyć ilość detali na zdjęciu, umożliwiając zwiększenie mocy lampy bez efektu nadmiernej ekspozycji. Wymiary każdego dyfuzora są dobrze zaprojektowane, ponieważ każdy element pasuje do kamery, a zatem nie było potrzeby wprowadzania żadnych modyfikacji po druku.
Podsumowanie
Niewątpliwie drukowanie w 3D stanie się bardzo praktyczne w fotografii. Dzięki temu firma Zortrax może produkować obiekty końcowe, takie jak dyfuzory lub różne uchwyty i gimble, przystosowane do typu aparatu i jego przeznaczenia. Wyraźne zalety drukowania 3D dyfuzorów lamp błyskowych polegają na tym, że Zortrax może dostosować wymiary modelu do każdego aparatu i wykonać to samo z grubością warstwy powierzchni rozpraszającej, aby dostosować efekt rozproszenia światła. Nic dziwnego, że cały proces został przeprowadzony szybko i we własnym zakresie, bez potrzeby wydawania pieniędzy na drogie urządzenia.