
Trzy innowacyjne zastosowania drukarki 3D
Nowoczesne i zaawansowane technologicznie firmy korzystają z profesjonalnych drukarek 3D, dzięki którym proces rozwoju przedsiębiorstwa można zdecydowanie przyśpieszyć, natomiast koszty produkcji znacznie zmniejszyć. Dlatego drukarki 3D są używane w wielu branżach, a niektóre z nich nie są tak oczywiste, jakby nam mogło się wydawać. Sprawdź, w jakich gałęziach przemysłu wykorzystuje się druk 3D.
Drukowanie w trójwymiarze w medycynie
Druk przestrzenny coraz częściej stosuje się w medycynie, która po raz pierwszy skorzystała z tego rozwiązania w 1999 roku. Druk 3D w medycynie ma dwa zastosowania: niskobudżetowe, ale jednocześnie bardzo funkcjonalne, oraz te mocno wyspecjalizowane. Głównie druk 3D w tej branży pozwala na tworzenie szybkich prototypów wykorzystywanych podczas zabiegów i operacji, ale także protez (np. niskobudżetowa proteza kończyny górnej). Zaawansowana technologia druku 3D służy także do:
- stworzenia ażurowego gipsu – dużo lżejszego i bardziej higienicznego niż tradycyjny gips;
- drukowanie tabletek, które posłużą do złagodzenia ataków padaczki u epileptyków;
- modeli anatomicznych wykorzystywanych podczas symulacji zabiegów;
- implantów – np. serca, nerki czy czaszki;
- walki z rakiem – druk 3D posłużył do stworzenia zautomatyzowanego systemu druku komórek rakowych jajnika.
Drukarką 3D, która sprawdzi się w branży medycznej, jest na przykład Sinterit Lisa 2 PRO – sprzęt stosunkowo tani i zapewniający dostęp do zaawansowanej technologii SLS. Połączenie technologii SLS i mnóstwa materiałów daje nieograniczone możliwości zastosowania prototypów i części funkcjonalnych.
Wizualizacja pomiarów – 3D w geodezji
Dzisiejsza geodezja w dużej mierze funkcjonuje w oparciu o GIS (System Informacji Geograficznej), który w większości bazuje na wizualizacji danych geograficznych. Należy pamiętać, że geodezja to nie tylko szeroko rozumiane pomiary, lecz także ich wizualizacja. Dlatego druk 3D idealnie sprawdza się w tej branży. Dzięki drukowaniu w trójwymiarze można uzyskać wypukłe, jednokolorowe mapy czy rzeźby terenu danego obszaru, a także wydruki w pełnym kolorze, jak plastyczne mapy tematyczne.
Efektowny sposób na zaprojektowanie projektów architektonicznych – wydruk 3D
Szybkie prototypowanie oraz druk 3D to rozwiązania, które coraz częściej zastępują konwencjonalne metody wytwarzania makiet i modeli architektonicznych. Używając najpopularniejszej metody FDM, można wydrukować jedno- i dwukolorowe modele, np. z ABS lub PLA czy wykorzystać nowe na rynku filamenty imitujące kamień albo drewno. Szybkie prototypowanie znacznie skróci czas powstawania modelu, dzięki czemu usprawni pracę. Dzięki drukowi 3D można przygotować makiety (drukowane w całości lub w częściach), elementy wystroju wnętrz, postacie czy części zamienne do mebli. Druk 3D to tańsze i szybsze rozwiązanie dla architektury, o czym przekonuje się coraz większa liczba architektów.
Do wydruków w branży geodezyjnej oraz architekturze polecamy dwugłowicową przemysłową drukarkę 3D w technologii FDM z nowej linii profesjonalnych maszyn XYZprinting Professional – XYZprinting PartPro300 xT.
3d Phoenix – dowiedz się więcej na temat zastosowania drukarek 3D w różnych branżach. Zapraszamy do kontaktu!