
Samochody – co można wydrukować w drukarce 3D
Drukowanie przestrzenne jest procesem wytwarzania trójwymiarowych obiektów fizycznych na podstawie modelu komputerowego. Druk nie jest rzeczą nową – funkcjonuje od jakiegoś czasu w wielkich koncernach tworzących skomplikowane konstrukcje. Jednakże dopiero teraz zawitał pod strzechy. Drukarka 3D nadrukowuje podobnie jak tradycyjna drukarka, bardzo cienkie warstwy materiału, które nałożone na siebie tworzą realny obiekt. Materiały wykorzystywane do drukowania przestrzennego zmieniają się wraz z rozwojem maszyn. Na początku używano składników, które ze względu na formę proszku łatwo było ze sobą spoić. Należały do nich gips, wosk, celuloza czy dekstran. Obecnie najbardziej popularnym jest PLA. Współczesne drukarki 3D potrafią coraz więcej. Można dzięki nim stworzyć protezy, przedmioty codziennego użytku, a co ciekawe również samochody czy instrumenty.
Pierwsze próby wydrukowania samochodu
Jednym z pierwszych modeli samochodu wydrukowanego w drukarce 3D był model stworzony przez firmę EDAG Genesis. Jego prototyp zaprezentowano na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie. W 2014 roku. Warto podkreślić, że samochód nie został stworzony jedynie dzięki drukarce 3D. Wykorzystano również technologię osadzania topionego materiału – FDM. Kolejną ciekawostką w świecie motoryzacji i druków 3D było wydrukowanie części modelu Starati, który także został zaprezentowany w 2014 roku. W jednej z największych drukarek 3D wydrukowano z włókna węglowego, m.in. deskę rozdzielczą, fotele, karoserię. Inne elementy, np. silnik, reflektory, zawieszenie nie pochodzą z drukarki 3D. Jednakże druk nadwozia to nie koniec eksperymentów łączących drukowanie 3D i motoryzację. W 2015 roku pokazano światu samochód z wydrukowanym podwoziem.
Auta z drukarki – nasza przyszłość?
Ogromnym atutem drukowania 3D karoserii czy innych komponentów auta jest fakt, że trwa to znacznie krócej niż produkcja. Wiadomo, że zaoszczędzony czas, to równocześnie zaoszczędzone pieniądze. Ponadto samochody drukowane na drukarce 3D są lżejsze, chociaż równie wytrzymałe. Mają piękne, fantastyczne kształty, a ponadto pozwalają na dostosowanie wyglądu do potrzeb klienta. Minusem jest jednak fakt, że takie samochody mogą rozwijać niewielką prędkość, dlatego w dużej mierze nadają się jedynie do jazdy po mieście.