Materiały Zortrax

Zortrax jest producentem znanym nie tylko z bardzo dobrych drukarek, ale również z świetnych materiałów, których wysoka jakość stanowi podstawę dla jakości wydruków tworzonych przez drukarki M200 oraz M300. W drukarkach Zortraxa nie ma możliwości zmiany parametrów technologicznych, w związku z czym wydruk z tego samego materiału musi wyjść za każdym razem dobrze bez zmian jakichkolwiek temperatur, dynamiki poruszania głowicy itp. Materiał musi więc charakteryzować się bardzo wysoką powtarzalnością jakości. Materiały Zortraxa tą powtarzalność oferują dzięki bardzo wysokiemu reżimowi technologicznemu przy ich produkcji oraz wysokimi standardami ich przechowywania.

 

Z-ABS – jest to materiał idealny do wykonywania niewielkich wydruków, które muszą charakteryzować  się dużą wytrzymałością, a jednocześnie łatwo poddawać się obróbce. Idealny do szlifowania i polerowania, poddaje się również obróbce za pomocą acetonu w którym się rozpuszcza. Ponieważ materiał charakteryzuje się wysoką skurczliwością termiczną nie należy drukować dużych modeli. Warto też pamiętać o tym, żeby nie wykonywać za jego pomocą subtelnych, wiotkich elementów w związku z jego wysoką kruchością. Jest to najtańszy materiał Zortraxa.

Z-Ultrat – jest to materiał powstały na bazie ABSu z domieszkami poliwęglanu i antyutleniaczy. Dzięki takiej kompozycji producentowi udało się wyeliminować podstawową wadę, a mianowicie wysoką skurczliwość za cenę nieznacznego zmniejszenia wytrzymałości mechanicznej. W związku z tym jest to materiał bardzo dobry do wykonywania większych wydruków. Kolejną zaletą tego materiału to bardzo duża liczba wariantów kolorystycznych. Jest to najbardziej uniwersalny materiał w ofercie Zortraxa.

 

Z-HIPS – jest to materiał, dzięki któremu wydruki posiadają bardzo ładną, matową powierzchnię, dzięki której nie wyglądają jakby zostały wydrukowane. Idealny materiał do wykonywania wszelkich obudów i zewnętrznych, estetycznych elementów. Należy jednak pamiętać o jego wysokiej kruchości. Występuje w wersji z dużą szpulą dla drukarki M300.

Z-PETG – jest to materiał którego najważniejszą cechą jest wytrzymałość chemiczna, dzięki której odporny jest na agresywne związki chemiczne takie jak kwasy, zasady, rozpuszczalniki itp. Jest idealny dla wydruków wystawionych na działanie czynników atmosferycznych lub smarów. Ponad to jest bardzo wytrzymały mechaniczne. Występuje w wersji z dużą szpulą dla drukarki M300.

 

Z-GLASS – jest to materiał charakteryzujący się bardzo wysoką transparentnością,  dzięki czemu można go wykorzystywać do modeli które mają przypominać szkło. Ponad to charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami mechanicznymi, w tym praktycznie zerową skurczliwością, dzięki czemu można go wykorzystać do drukowania największych, najwytrzymalszych modeli. Występuje w wersji z dużą szpulą dla drukarki M300.

Z-PCABS – jest to materiał charakteryzujący się bardzo dużą zawartością poliwęglanu, oparty o ABS. Odwrotnie jak w przypadku materiału Z-Ultrat domieszka poliwęglanu spowodowała znaczne zwiększenie wytrzymałości kosztem zwiększenia skurczliwości. Materiał ten jest idealny do drukowania najmniejszych części które mają charakteryzować się bardzo wysoką wytrzymałością.