Materiały Zortrax

Zortrax jest producentem znanym nie tylko z bardzo dobrych drukarek 3D, ale również ze świetnych materiałów, których wysoka jakość stanowi podstawę dla jakości wydruków tworzonych przez drukarki 3D Zortrax M200, M300, a także INVENTURE. W drukarkach Zortraxa każdy materiał posiada przygotowane ustawienia, w związku z czym wydruk z tego samego materiału musi wyjść za każdym razem dobrze, bez zmian jakichkolwiek temperatur, dynamiki poruszania głowicy itp. Materiał musi więc charakteryzować się bardzo wysoką powtarzalnością jakości. Materiały Zortraxa tę powtarzalność zapewniają dzięki bardzo wysokiemu reżimowi technologicznemu przy ich produkcji oraz wysokim standardom ich przechowywania.

 

Z-ABS – jest to materiał idealny do wykonywania niewielkich wydruków, które muszą charakteryzować  się dużą wytrzymałością, a jednocześnie łatwo poddawać się obróbce. Idealny do szlifowania i polerowania, poddaje się również obróbce za pomocą acetonu w którym się rozpuszcza. Ponieważ materiał charakteryzuje się wysoką skurczliwością termiczną nie należy drukować dużych modeli. Warto też pamiętać o tym, żeby nie wykonywać za jego pomocą subtelnych, wiotkich elementów w związku z jego wysoką kruchością. Jest to najtańszy materiał Zortraxa.

Z-Ultrat – jest to materiał powstały na bazie ABSu z domieszkami poliwęglanu i antyutleniaczy. Dzięki takiej kompozycji producentowi udało się wyeliminować podstawową wadę, a mianowicie wysoką skurczliwość za cenę nieznacznego zmniejszenia wytrzymałości mechanicznej. W związku z tym jest to materiał bardzo dobry do wykonywania większych wydruków. Kolejną zaletą tego materiału to bardzo duża liczba wariantów kolorystycznych. Jest to najbardziej uniwersalny materiał w ofercie Zortraxa.

 

Z-HIPS – jest to materiał, dzięki któremu wydruki posiadają bardzo ładną, matową powierzchnię, dzięki której nie wyglądają jakby zostały wydrukowane. Idealny materiał do wykonywania wszelkich obudów i zewnętrznych, estetycznych elementów. Należy jednak pamiętać o jego wysokiej kruchości. Występuje w wersji z dużą szpulą dla drukarki M300.

Z-PETG – jest to materiał którego najważniejszą cechą jest wytrzymałość chemiczna, dzięki której odporny jest na agresywne związki chemiczne takie jak kwasy, zasady, rozpuszczalniki itp. Jest idealny dla wydruków wystawionych na działanie czynników atmosferycznych lub smarów. Ponad to jest bardzo wytrzymały mechaniczne. Występuje w wersji z dużą szpulą dla drukarki M300.

 

Z-GLASS – jest to materiał charakteryzujący się bardzo wysoką transparentnością,  dzięki czemu można go wykorzystywać do modeli które mają przypominać szkło. Ponad to charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami mechanicznymi, w tym praktycznie zerową skurczliwością, dzięki czemu można go wykorzystać do drukowania największych, najwytrzymalszych modeli. Występuje w wersji z dużą szpulą dla drukarki M300.

Z-PCABS – jest to materiał charakteryzujący się bardzo dużą zawartością poliwęglanu, oparty o ABS. Odwrotnie jak w przypadku materiału Z-Ultrat domieszka poliwęglanu spowodowała znaczne zwiększenie wytrzymałości kosztem zwiększenia skurczliwości. Materiał ten jest idealny do drukowania najmniejszych części które mają charakteryzować się bardzo wysoką wytrzymałością.

 

Z-ESD – jest to materiał charakteryzujący się bardzo wysoką odpornością na wyładowania elektrostatyczne,  dzięki czemu można go wykorzystywać do modeli, które mają bezpośredni kontakt z elektroniką. Ponadto charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami mechanicznymi, w tym praktycznie zerową skurczliwością, dzięki czemu można go wykorzystać do drukowania bardzo dużych modeli oraz takich, które powinny charakteryzować się wysoką wytrzymałością. Z-ESD dostępne jest  dla drukarki M300.

Z-PLA – jest to materiał charakteryzujący się bardzo gładką powierzchnią wydruku. Daje możliwość realizowania wydruków bardzo szczegółowych. Dzięki dodatkowi gipsu, Z-PLA Pro wykazuje lepszą strukturę i jakość powierzchni.  Z-PLA Pro jest materiałem biodegradowalnym. Materiał ten jest idealny do drukowania precyzyjnych modeli ze względu na praktycznie zerowy skurcz. Od teraz tworzenie dużych modeli złożonych z wielu skomplikowanych elementów, takich jak np. makiety architektoniczne może przynieść Ci natychmiastowe i satysfakcjonujące rezultaty. Z-PLA dostępne jest  dla drukarki M300.

 

Z-ASA – jest to materiał charakteryzujący się unikalnymi właściwościami, Z-ASA Pro może przeciwdziałać promieniowaniu UV. Nawet po długiej ekspozycji na światło słoneczne, prototypy nie będą podatne na wybielanie lub zniekształcanie. Materiał odporny na promieniowanie UV może zagwarantować, że wszystkie prototypy pozostaną wysokiej jakości i zachowają swój pierwotny kształt oraz doskonałą estetykę. Z-ASA dostępne jest dla drukarki M300.