
Na jakie dziedziny przemysłu może mieć wpływ druk przestrzenny
Drukowanie w trójwymiarze polega na łączeniu kolejnych warstw odpowiednio dobranego materiału w obiekt przestrzenny na podstawie modelu komputerowego. Pierwotnym przeznaczeniem tej metody, wynalezionej 30 lat temu, było prototypowanie. Z czasem technologia ta rozwinęła się tak bardzo, że drukować można niemalże wszystko. Spowodowało to rozwój firm zajmujących się drukiem 3D, u których można zamówić drukowanie interesujących nas przedmiotów.
Materiały z jakich drukuje się w trój wymiarze
Współcześnie ilość materiałów odpowiednich do druku w trójwymiarze jest bardzo dużo. Wśród nich znajdziemy tytan, polimery, silikony, metale, nylon lub modyfikowalną żywicę. Naukowcy stale pracują nad tym, aby w przyszłości można było używać do tego każdego materiału. Największą nadzieję budzi hipotetyczna możliwość wykorzystywania w tym celu substancji organicznych, a w szczególności komórek.
Druk 3 D na podbój kosmosu
Możliwości technologii druku trójwymiarowego znalazło swoje zastosowanie w konstrukcji maszyn powietrznych: samolotach pasażerskich, maszynach bezzałogowych czy myśliwcach. Wpływ na to mają metody addytywne w tworzeniu prototypów. Jednym z najciekawszych rozwiązań jest autorski pomysł NASA, opierający się na wykorzystywaniu wiązek elektronów. Ma on umożliwić budowanie metalowych konstrukcji w kosmosie przy użyciu gliny i gipsu. Taka metoda mogłaby usprawnić zmianę i reperację statków kosmicznych w trakcie misji.
Druk 3D w budownictwie
Druk 3D znajduje swoje zastosowanie również w budownictwie. Niektóre firmy korzystają drukarek do stworzenia np. unikalnych elementów konstrukcji dachów. Jednakże technologia nie jest wykorzystywana jedynie do wytwarzania makiet, projektów, czy niektórych elementów przydatnych podczas budowy. Otóż w Chinach za pomocą technologii drukarki 3D postawiono 10 domów.