
Drukowanie zębów, czyli o druku 3D w stomatologii
Pierwsza drukarka 3D została opatentowana w 1986 roku, od tego czasu obserwujemy nieustanny rozwój druku przestrzennego. Współcześnie druk 3D jest wykorzystywany nie tylko w produkcji, czy projektowaniu, ale również w medycynie. Pozwala na dokładne odwzorowywanie ludzkich organów do zajęć z anatomii, a również przygotowanie fragmentów protetycznych. Swoje zastosowanie druk w trójwymiarze znalazł także w stomatologii.
Jak działa technologia drukowania przestrzennego
Druk 3D polega na rozprowadzaniu za pomocą dysz roztopionego polimeru lub innego materiału. Dysze w tego typu drukarkach potrafią poruszać się w trzech wymiarach przestrzennych, a nie jedynie w dwóch, jak to ma miejsce przypadku tradycyjnych drukarek. Materiał używany do fabrykowania wydruku ma postać cienkiej wstążki, która po wprowadzeniu do dyszy ulega roztopieniu. Innym typem druku 3D jest polyjet, czyli korzystanie z ciekłych fotopolimerów, które ulegają utwardzeniu pod wpływem polimerów. Rozwój technologii druku 3D ma swoje konsekwencje zarówno w medycynie, jak i w stomatologii.
Czy mogę wydrukować sobie ząb?
Przez lata odpowiednie dopasowanie protez wymagało wiele wysiłku. Dentysta mógł liczyć jedynie na swoje umiejętności, doświadczenie i zdolności manualne. Wszystko zmieniło się wraz z rozwojem techniki. Współcześnie większość protez wykonywana jest metodą CAD/CAM. Innymi słowy ich projektowanie i wykonanie wspomagane jest komputerowo. Oczywiście nadal istnieje konieczność wykonania modelu zęba, jednakże późniejsze prace technika są znacznie ułatwione. Specjalnie przeznaczone do tego urządzenie skanuje model zęba w trójwymiarze, a następnie odwzorowuje go w wybranym przez stomatologa materiale. Taka metoda pozwala na najdokładniejsze odwzorowanie modelu, a co za tym idzie lepsze dopasowanie protezy.