
Drukarki 3D w Concept Modelingu
Szybkie prototypowanie to zbór metod służących do szybkiej, precyzyjnej i powtarzalnej produkcji w technologii z wykorzystaniem technik druku przestrzennego, zwykle przy sterowaniu komputerowym. Różnorodność dostępnych materiałów oraz technik tworzenia modeli przyrostowych pozwala m.in. na wydrukowanie prototypów do wstępnych badań funkcjonalnych, wytrzymałościowych i wymiarowych. Drukowanie 3D może być wykonywane z użyciem różnego typu technologii. Należą do niej PolyJet, FDM, SLS, DMLS. Każdą z nich można wykorzystać w docelowym projekcie, co przekłada się na uzyskanie jak najwierniejszej kopii przyszłego produktu.
Charakterystyka poszczególnych technologii druku
Technologia PolyJet pozwala na testowanie prototypów z materiału zbliżonego do gumy w kilkunastu rodzajach twardości w skali Shore’a, planowanie uszczelnień lub rdzeni wewnątrz materiału o innych parametrach czy wreszcie symulowanie materiały ABS czy PP. Technologia FDM sprawdzi się doskonale, kiedy chcemy uzyskać bardzo wytrzymałe detale z materiałów ABS, PC, PC-ABS, PPSF, PEI – materiał, który wykorzystuje się m.in. w przemyśle lotniczym. Technologia FDM pozwala na wytworzenie elementów z materiałów finalnych. Z kolei technologia SLS umożliwia wykonanie prototypów z nylonu (PA 12) lub jego mieszanek z aluminium, szkłem czy włóknem węglowym. Istnieje również możliwość wykonywania detali z materiału niepalnego lub PEEK®. Pozwala to na drukowanie bardzo odpornych materiałów, co umożliwia przeprowadzenie wstępnych testów wytrzymałościowych. Technologię DMLS wykorzystać można natomiast, kiedy nasze prototypy muszą zostać wykonane z metalu. Metoda umożliwia tworzenie skomplikowanych kształtów, które nie mogą być wykonane nawet metodami odlewniczymi.
Drukarki 3D, a szybkie prototypowanie
Dzięki stosowaniu technologii szybkiego prototypowania znacznie przyspieszył się proces prowadzania nowego produktu na rynek. Wysokiej jakości wydruki 3D sprawiają, że detale mogą być prezentowane klientom i inwestorom bezpośrednio po wyciągnięciu z maszyny. Elementy, które wykonywane są na profesjonalnych urządzeniach charakteryzują się wysoką rozdzielczością, niewielką grubością warstw i dużą dokładnością wymiarową.